Левски София - резултати, класирания, футболисти, треньори, юноши, статистика по сезони

България
Резерви
  • 1Светослав Златанов
  • 2Кирил Любомиров
  • 3Тодор Марев
  • 4Димо Денев
  • 5Георги Жеков
  • 6Иван Андреев
  • 7Марин Парушев
  • 8Никола Димов
  • 9Георги Кондов
  • 10Кеворк Тахмисян
  • 11Дамян Георгиев
Черно море (Варна) Левски-Спартак (София)
Голове домакин Голове гост
  • Здравко Митев
    76'
    Кирил Любомиров
  • Янчо Богомилов
    88'
    Кеворк Тахмисян
Иван Моканов
треньори

неделя, 26 октомври 1975 година, 18:00 часа

"А" Републиканска футболна група - 9 кръг

Стадион "Юрий Гагарин", Варна, ~ 20 000 зрители

Главен съдия: Георги Страшников (София)

  • Иван Андреев
  • няма
  • няма
  • няма

Левски побеждава с 3:2 Черно море (Варна) в мач от 9-и кръг на "А" Републиканска футболна група 1975/76 игран на 26 октомври 1975 г. на стадион "Юрий Гагарин" във Варна. Головете за „сините“ са реализирани от Кирил Миланов. Треньорът Иван Вуцов използва следния състав: Стефан Стайков, Милко Гайдарски, Иван Тишански, Стефан Аладжов, Кирил Ивков, Иван Стоянов, Войн Войнов, Йордан Йорданов (74' – Георги Цветков), Кирил Миланов (70' – Емил Спасов), Павел Панов, Красимир Борисов.

„Черно море“ на свой терен изнесе един драматичен мач срещу „Левски-Спартак“, но не прибави нищо към актива си. Черноморци започнаха ентусиазирано и рано зарадваха хилядите зрители. В десетата минута те водеха с 2:0, след два хубави гола на Д. Георгиев и Андреев. Но оттук нататък настъпи обрат в играта. „Черно море“ наруши първоначалната организация на атаките, темпото спадна и съперникът взе инициативата. Последва груба грешка на Любомиров (автогол в 17 минута), недобро покритие на централния нападател на гостите Миланов, който с голове в 36 и 70 минути оформи крайния резултат – 3:2 за „Левски-Спартак“. Като последен удар за домакините дойде и пропуснатата дузпа в 75 минута.

Не искаме да слагаме ударението върху пропуските на отделни състезатели. Срещата бе сравнително на добро равнище, но разкри някои съществени недостатъци. Всеки отбор трябва да умее да осмисля това, което става на терена, правилно да преценява моментните ситуации и с оглед на техническото и тактическото си умение да оказва влияние върху хода на играта. А с „Черно море“ се случи тъкмо обратното. След десетата минута процесът стана неуправляем и се стигна до решителни грешки. И в други срещи (с „Локомотив“-София и „Дунав“) „Черно море“ повеждаше в резултата, но не успяваше да защити спортно-технически преимуществото си.

В играните досега срещи пролича, че отбраната – най-постоянната част в отбора, е твърде уязвима, както по центъра, така и по фланговете. Средната линия в повечето случаи е анемична (с изключение в този мач на Димов), а за нападението едва ли са добър атестат осемте гола, постигнати в девет мача. Не се е очертал още голмайсторът на отбора. Необходимо е да се насочи вниманието и към морално-волевата подготовка и спортсменството на състезателите. Доста станаха жълтите картони. А те са признак или на слаба спортна форма, или на недобро възпитание. Едва ли Андреев спечели нещо от това, че изкара от строя защитника Аладжов. Без да бием тревога, следва трезво да оценим положението на варненските отбори и да кажем, че вече няма място за отстъпление. Разликата в точките е такава, че борбата ще става все по-гореща, всяка следваща среща – решаваща.


в-к „Народно дело“ (29.10.1975 г.)