Левски София - резултати, класирания, футболисти, треньори, юноши, статистика по сезони

неделя, 03 октомври 1965 година

Купа на европейските шампиони - 1/16 финал (втори мач)

„Герена“ още помни този мач!

Всеки един от тези 30 000 щастливци, намерили място на трибуните на все още дострояващия се стадион в столичния квартал „Подуяне“, няма да забрави този ден до края на живота си. „Герена“ още помни този мач, а добрите стари съблекални пазят спомена за европейския дебют преди 36 години. Левски София играеше своя първи мач в Европа на своя клубен стадион. Хилядите, заели места и на площите, където нямаше още пейки, тръпнеха в очакване и мечтаеха в своя дебют „сините“ да ги зарадват с победа и отстраняване на шведския съперник. Но това, което се случи в слънчевия октомврийски следобед, надмина прогнозите и на най-големите оптимисти. „Левски“ просто помете „Юргорден“ с 6:0 и тази победа бе най-внушителният успех на собствен терен в турнирите до 1976 г., както и най-голямата победа и досега в шампионския турнир.

Георги Аспарухов виртуозно се е освободил  от шведския бранител и тръгва в атака.
Георги Аспарухов виртуозно се е освободил
от шведския бранител и тръгва в атака.

Вихреното начало просто зашемети тромавите скандинавци, които се чувстваха като слонове в стъкларски магазин и губеха ориентация при мълниеносните нападения на левскарите. А на върха на „синята“ атака бе един вездесъщ Георги Аспарухов - Гунди, който пръв даде пример как трябва да се превземе шведската врата. С два виртуозни гола само в разстояние на пет минути пасивът от Стокхолм бе заличен и оттози момент на терена имаше само един отбор - „Левски“! Публиката просто лудееше в моментите, когато Гунди отиваше да изпълни тъч, сякаш всеки от зрителите искаше да го докосне и да му засвидетелства обичта си. А после головете следваха своя логичен ход - нови две триумфални минути и 4:0 до почивката, а когато в 58-ата минута резултатът набъбна до 6:0, „сините“ сякаш се смилиха над нокаутирания съперник и великодушно намалиха натиска. В края на мача съотношението на отправените към вратите удари бе 42:2 за „Левски“! А това 6:0 бе летящ шампионски старт за „Левски“ в Европа, който удиви чуждите специалисти, защото бе постигнат срещу шампиона на страната, станала втора в света седем години преди това. А тогавашният вестник „Футбол“ писа: „Левски“ заслужава поздравление, че само в течение на 13 минути елиминира преднината на шведите от Стокхолм, а след 15 бе вече пълен господар на положението... Снажните, но трудно подвижни шведи бяха извадени от равновесие, губеха ориентация пред отсечените подавания отляво и отдясно, пред неочакваните смени на места на „сините“ нападатели... Един, два, три, четири гола бяха отбелязани в този разрушителен стил! Припомнете си резките пасове на Александър Костов отлевия и отдесния фланг и безапелационните удари на Аспарухов, които не оставиха никаква надежда за вратаря на шведския национален отбор Арвидсон! Или комбинацията Симеон Николов - Христо Илиев, която бе увенчана с топовен изстрел в движение. От 2:0 до 4:0 се дойде в продължение само на една минута. Трусовете пред шведската врата ни карат да смятаме, че „Левски“ все по-уверено следва ефикасния маниер със смяна на ритъма. А можеше ли да не се стигне до паметното 6:0, след като канонадата от удари се поддържаше непрекъснато!...“

Гунди отново създава напрежение пред шведската врата.

Левски София очакваше с надежда жребия за осминафиналите, но вестта от Женева покруси всички - „Бенфика“! Португалският колос начело с „Черната перла“ Еузебио, Торес, Симоес, Колуна, Жозе Аугусто, който вече бе двукратен носител на Купата на шампионите, а няколко месеца по-рано за втори път участва в неуспешен финал от същия турнир. И тогава, за да разсее атмосферата, прочутият не само с финтовете, но и с шегите си Александър Костов, заяви: „Жалко, че такъв отбор като „Бенфика“ ще трябва да отпадне толкова рано в турнира!“ Шегата обаче едва не стана реалност...

Христо Илиев - Патрата изигра най-големия си европейски мач срещу „Юргорден”.