Левски София - резултати, класирания, футболисти, треньори, юноши, статистика по сезони

Васил Спасов - треньор

Васил Спасов (Валяка)

Националност България
Роден -
Пост треньор
Юноша на -

Кариера в Левски

Сезон Шампионат Национална купа Евротурнири Общо
П Р З П Р З П Р З М П Р З
1954 - - - - - - - - - - - - -
1955 - - - - - - - - - - - - -
1956 - - - - - - - - - - - - -
1968/1969 - - - - - - - - - - - - -
1976/1977 - - - - - - 4 0 2 - - - -
Всички - - - - - - 4 0 2 - - - -

Мачове - Първи отбор

Сезон Дата Резултат
1976/1977 04.05.1977 Левски (София) 3:0 Берое (Стара Загора)
1976/1977 09.04.1977 ЦСКА (София) 1:3 Левски (София)
1976/1977 16.03.1977 Атлетико (Мадрид) 2:0 Левски (София)
1976/1977 02.03.1977 Левски (София) 2:1 Атлетико (Мадрид)
1976/1977 03.11.1976 Левски (София) 2:0 Боавища (Порто)
1976/1977 20.10.1976 Боавища (Порто) 3:1 Левски (София)
1976/1977 29.09.1976 Рейпас (Лахти) 1:7 Левски (София)
1976/1977 25.09.1976 Левски (София) 3:2 ЦСКА (София)
1976/1977 16.09.1976 Левски (София) 12:2 Рейпас (Лахти)
1968/1969 31.05.1969 Левски (София) 1:3 ЦСКА (София)
1968/1969 30.04.1969 Левски (София) 1:2 ЦСКА (София)
1956 08.04.1956 Левски (София) 1:1 ЦСКА (София)
1955 30.09.1955 Левски (София) 0:3 ЦСКА (София)
1955 31.03.1955 ЦСКА (София) 3:1 Левски (София)
1954 15.11.1954 Левски (София) 1:3 ЦСКА (София)
1954 20.03.1954 ЦСКА (София) 2:2 Левски (София)

Васил Спасов е роден на 30 декември 1919 г. в с. Борово, Царибродско. Той израства в бедняшкия по това време столичен квартал „Трети гараж", населен предимно с бежанци от Западните покрайнини. Естествено, първите му стъпки във футбола са в кварталния спортен клуб „Бежанец“, състезаващ се в III Софийска футболна дивизия. Скоро великолепната техника на крехкия младеж хваща окото на не един клуб от елитната столична дивизия. Поканен е от „Левски“ през 1941 г. от треньора Милош Стружка.

От 1941 до 1953 г. той е неизменният №8 на тима на Левски София, където играе общо 10 сезона с едно прекъсване от 1950 до 1952 г., когато 3 сезона се състезава за „Академик“ като студент по право. Съгласно тогавашните разпоредби той е задължен да играе за „академиците“. Със синята фланелка участва в 137 шампионатни мача и отбелязва 47 гола, 38 мача за Купата на страната с 16 гола. Шампион е на България 5 пъти (1942, 1946, 1947, 1949 и 1953 г.) и носител на Купата на страната 4 пъти (1942, 1946, 1947 и 1949 г.).

В периода от 1942 до 1950 г. съставът на националния ни тим е немислим без него. За съжаление, поради малкия брой мачове по това време, той записва само 17 мача за „А“ отбора с 5 отбелязани гола. Несъмнено, ако и днес у нас се направи една анкета за най-техничен футболист на XX век, то Валяка ще бъде поставен на едно от първите три места.

След прекъсването на състезателната си кариера през 1954 г. той поема по трънливия път на треньорската професия. Като треньор води тима на „Левски“ от 1954 до 1956 г., през 1969 г. и през 1976-1977 г., или общо 5 години. През 1977 г. ръководеният от него тим прави дубъл, като взема и шампионската титла, и Купата на страната. Освен това е треньор на „А“ националния ни тим в 17 мача (1970-1972 г.), на „Ботев“ (Пловдив) - шампионска титла през 1967 г., на „Спартак" (София) - Купа на страната през 1968 г., на „Макаби“ (Яфа, Израел), на „Омония“ (Никозия) - 4 пъти шампион на Кипър, на националния тим на Кипър - 3 години. В един от най-тежките периоди на клуба е президент на „Левски“ през 1990-1991 г.

Почина на 16 ноември 1996 г.